Domowa apteczka

Przetwarzanie ziół

Napar
Wodny wyciąg sporządza się z liści, kwiatów, niewielkich nasion czy ziela. Surowiec (zazwyczaj 1 lub 2 łyżki) zalewa się szklanką wrzątku i pozostawia pod przykryciem na 15-20 minut. Potem uzyskany napój przecedza się przez sitko lub gazę i wypija od razu po przygotowaniu.

Odwar
Ten wodny wyciąg przygotowuje się z twardszych surowców, takich jak korzenie, kora, większe nasiona. Rozdrobione kawałki zalewa się wodą, doprowadza do wrzenia, a potem gotuje od 5 do 40 minut. Następnie odwar odstawia się na kilka minut pod przykryciem, odcedza się go i wypija po przygotowaniu.

Nalewka
Jest to wyciąg alkoholowy, który robi się z suchej rośliny. Rozdrobiony surowiec zalewa się alkoholem (mniej więcej jedna część surowca na 5 części alkoholu), szczelnie zamyka i odstawia na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie filtruje się płyn, przelewa do butelek z ciemnego szkła i szczelnie zamyka. Nalewki mają długi termin przydatności.

Alkoholatury
To wyciągi alkoholowe ze świeżych ziół. Robi się je na ciepło lub zimno. Alkoholaturę ciepłą robi się następująco: świeży roślinny surowiec należy zalać alkoholem o temperaturze 80 stopni Celsjusza, odstawić na 2 tygodnie, a po tym czasie przefiltrować i przelać do butelek. Z kolei alkoholaturę zimną przygotowuje się w ten sposób: świeży roślinny surowiec zalewa się alkoholem i odstawia na 2 tygodnie, a po tym czasie odcedza i przelewa do butelek.

Macerat wodny
Rozdrobiony świeży surowiec należy zalać wodą o temperaturze 20 stopni Celsjusza i odstawić pod przykryciem na ok. 12 godzin, a potem przefiltrować i wypić.

Macerat olejowy
Do szklanego słoju wsypać zioła, a następnie wlać olej (np. oliwę z oliwek) tak, by przykryć surowiec. Zakręcony słój postawić w nasłonecznionym miejscu na 2 tygodnie. Przez te 14 dni codziennie wstrząsać słojem. Potem przefiltrować i przelać olej do ciemnego szkła.

Ocet ziołowy
Surowiec świeży lub suszony zalać octem spożywczym (stosunek 1:1) i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować i zlać do butelek.