W ramach Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia, odbyła się wystawa "Support Ukraine PIC. Obraz wojny". Od 7 do 10 lipca na Placu po Farze w Lublinie można było oglądać plakaty społeczności ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików z Klubu Ilustratorów Pictoric. Klub realizuje różne projekty artystyczne i promuje sztukę nowoczesną na całym świecie. Tym razem zachęca świat do pokazywania plakatów poświęconym wojnie w Ukrainie. Celem artystów jest zwrócenie uwagi na to, co dzieje się w ich kraju, ale chcą także dać nadzieję na lepsze jutro.
Informacje na temat plakatów pochodzą z informacji dostępnych na wystawie - stąd cytaty :) Zapraszam do oglądania :)"Wielu ukraińskich mężczyzn wstąpiło na ochotnika do Sił Zbrojnych Ukrainy lub Obrony Terytorialnej, aby chronić swoje rodziny. Ukraińcy gotowi są walczyć o to, co dla nich najważniejsze do ostatniej kropli krwi. Wsparcie ludzi z całego świata pomoże w walce o wolność i bezpieczeństwo ludności cywilnej".
"Ukraińscy strażacy i ratownicy pracują dzielnie, mimo zagrożenia własnego bezpieczeństwa w czasie wojny. Podczas ostrzału przez wojska rosyjskie pod gruzami są cywile z dziećmi i każda minuta może ich kosztować życie".
Masha Foya
Daria Filippova
"Ukraińscy cywile, którzy pozostali we własnych domach podczas ataku armii rosyjskiej na ich miasta i wsie, byli świadkami straszliwych zniszczeń i cierpienia. Z własnego okna zamiast spokojnego życia i kwitnącej wiosny widzą ogień i zniszczenie".
"Ukraińcy zachowują swoje tradycje, szanują je. Historia może dokonać zmian, a teraz musimy jeszcze bardziej chronić nasze dziedzictwo kulturowe. Ukraińscy żołnierze potrzebują kamizelek kuloodpornych, a także muzeów i archiwów historycznych, które są zagrożone zniszczeniem przez wojska rosyjskie".
"Dzieciństwo ukraińskich dzieci zakończyło się 24 lutego 2022 r. Bombardowanie i niszczenie ich domów, tragedia całych rodzin - to jest coś, co zostanie zapamiętane na długie lata. Rosja - państwo terrorystyczne - z tą wiedzą wyrasta nowe pokolenie Ukraińców".
Olga Shtonda
"Przygotowanie dzieci do wojny to bolesny i nienaturalny proces. Jak wytłumaczyć dzieciom, dlaczego ich domy są niszczone, a one same muszą ukrywać się w piwnicach? Społeczność światowa musi pomóc powstrzymać rosyjską agresję i przywrócić dzieciństwo ukraińskim dzieciom".
Jenya Polosina
"Dzieci są przyszłością Ukrainy. Dorośli opiekują się nimi tak bardzo, jak to możliwe w tym trudnym czasie. Wierzymy, że te mroczne czasy w piwnicach i schronach przeciwbombowych się skończą, a gdy dzieci dorosną , będą ciepło wspominać swoich obrońców".
Mari Kinovych
"Naloty często zmuszają ukraińskie dzieci do spędzania dużej ilości czasu w schronach i piwnicach. Wiele dzieci nawet w takich warunkach próbuje czytać i dbać o własną edukację dla podtrzymania własnego moralnego ducha".
"Miasto Bucza pod Kijowem było cichym, zielonym przedmieściem, zamieszkanym przez wiele młodych rodzin. Po inwazji wojsk rosyjskich i popełnionych tam okrucieństwach powrót do normalnego życia jest niemożliwy, a ziemia jest pokryta lejami po bombach jak ranami".
"W pierwszych dniach wojny ukraińscy rodzice próbowali wywieźć dzieci z miast, które najechały wojska rosyjskie. Była to droga niebezpieczna, ponieważ wiele samochodów zostało po prostu zestrzelonych przez rosyjskich najeźdźców, mimo że wymalowane było na nich słowo Dzieci".
Anna Sarvira
"Rosyjska propaganda tworzy na co dzień obrzydliwe i bezsensowne fałszerstwa, manipuluje wiadomościami i faktami historycznymi. Po wysłuchaniu setek kłamstw rosyjskie społeczeństwo nie chce już słyszeć prawdy, która jest dla nich niewygodna, a oczekuje jedynie wiadomości słodkich jak czekolada. Jednak rosyjska rzeczywistość przypomina czekoladę ale tylko kolorem".
"Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, na całym świecie często pojawiają się apele o zrozumienie Rosjan i szukanie sposobów na wzajemne porozumienie. Ale prawda jest taka, że dopóki świat będzie szukał takich sposób, armia rosyjska będzie nadal zabijać cywilną ludność ukraińską. Jeśli teraz nie powstrzymamy rosyjskiej agresji, to jutro przyjdą 'pojednać się' w innych krajach".
Veronika Kotyk
"Kiedy rosyjscy żołnierze wkroczyli na Ukrainę, jeden z nich poprosił Ukrainkę o nasiona słonecznika. Kobieta dała mu nasiona i kazała włożyć je do kieszeni. Żeby kiedy umrze - nasiona wykiełkowały na ukraińskiej ziemi. Ta historia stała się legendą i wielu ilustratorów przedstawia ją jako symbol zwycięstwa pokoju nad wojną".
Mari Kinovych
"Rosja obnosiła się ze swoją armią, nazywając ją drugą najsilniejszą na świecie. W rzeczywistości była to tania propaganda, a najlepiej tej armii wychodzi plądrowanie i niszczenie domów w Ukrainie. Cały świat widzi, że wkrótce po rosyjskiej armii na ukraińskim stepie pozostaną jedynie strachy na wróble".
"W tym mrocznym dla Ukrainy czasie ludzkość i dobre uczynki najbardziej pomagają ofiarom rosyjskiej agresji. Takie wsparcie nie ma granic ani barier językowych".
Oleksandr Shatokhin
"Nowa ideologia faszystowska rosji jest przykładem 'zombizacji' populacji całego kraju poprzez propagandę. Zamienia ludzi w maszyny do zabijania i zbrodniarzy wojennych, pokazuje kanibalizm, nienawiść i nietolerancję w stosunku do innych państw i narodów".
Oleksandr Shatokhin
"Znak 'Z' na rosyjskim sprzęcie wojskowym stał się znakiem agresji, mordu i zniszczenia. Trostianec, rodzinne miasto ilustratora Oleksandra Shatokhina, zostało zniszczone podczas tymczasowej okupacji rosyjskiej".
Anton Abo
"Po wojnie zawsze przychodzi pokój i dobrobyt. O co najeźdźcy walczą i za co umierają? Nie będą już mogli nikomu powiedzieć na to pytanie, a pamięć o nich wkrótce zniknie".
Olena Staranchuk
"Drzewo życia to jeden z najstarszych symboli w kulturze ukraińskiej, prezentujący nieustanny związek z jego korzeniami, które wyrastają w przyszłość. W czasie wojny taki symbol nabiera jeszcze większego znaczenia, ponieważ pokazuje niezłomność i wiarę w świetlaną przyszłość Ukrainy".
Grasya Oliyko
"W czasie wojny wzrasta poczucie odpowiedzialności każdego z nas za bezpieczeństwo ukochanej osoby. Ukraina jest naszym domem to słowa, które tkwią w sercu każdego Ukraińca. Jesteśmy gotowi bronić naszego domu i odbudować go po wojnie".
Oksana Drachkovska
"9 marca armia rosyjska ostrzelała szpital położniczy w Mariupolu, w którym przebywały kobiety w ciąży i noworodki. Te zbrodnie przeciwko ludzkości nigdy nie zostaną zapomniane, a sprawcy będą ukarani".
Daria Filippova
"Mariupol to miasto, które zostało całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie. Tam, gdzie kiedyś było życie i rozbrzmiewał śmiech dzieci, teraz jest spustoszenie i zniszczenie. Przed rosyjskim 'wyzwoleniem' w mieście mieszkało 430 000 osób. Teraz zdewastowane domy stoją puste".
Natalya Shulga
"Całe osiedla mieszkaniowe wybudowane i zamieszkiwane przez Ukraińców, zostały zniszczone przez rosyjską agresję w ciągu kilku dni. Wraz z dymem wszystkie plany i marzenia na przyszłość zostają strawione ogniem, a pozostaje tylko nienawiść do najeźdźców".
"Wiadomości i portale społecznościowe stają się dla Ukraińców oknem na świat i nadzieją na lepszą przyszłość. Kiedy wszystkich otacza ciemność i tragiczna rzeczywistość, najlepszym prezentem jest wiadomość od przyjaciół, że żyją i są bezpieczni".
"Nawet w najgorszych czasach życie toczy się dalej. Wiele kobiet jest w ciąży i rodzi pod ciągłym ostrzałem. Tak więc w samym Kijowie i regionie w pierwszym miesiącu wojny urodziło się około 1300 dzieci".
"W pierwszym miesiącu trwania pełnowymiarowej wojny w Ukrainie około 10 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. To często powoduje rozłąkę rodzin. Kobiety zabierają dzieci w bezpieczne miejsce, a mężczyźni pozostają i walczą w Obronie Terytorialnej".
"Ukraińskie dzieci stają się sierotami z powodu rosyjskiej agresji, nie mają krewnych ani domu. Teraz, kiedy wspierasz Ukrainę, wspierasz sieroty, które muszą zachować pamięć o swoich bliskich i swoich korzeniach, które muszą budować dla siebie nowe życie".
"Z powodu rosyjskiej agresji dzieci tracą wszystko, co ich uszczęśliwiało: dom, rodziców, przyjaciół. Wspierajmy ukraińskie dzieci, bo zasługują na wspaniałą, spokojną przyszłość".
Grasya Oliyko
"Europa przyjmuje wielu uchodźców z Ukrainy uciekających przed rosyjską agresją. Dla tych, którzy nie znaleźli jeszcze mieszkania, schronienie zapewniają budynki użyteczności publicznej. Ilustracja przedstawia polski teatr, który dał schronienie Ukraińcom".
"Największe zbrodnie wojenne to egzekucje ludności cywilnej i dzieci. Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwują obszary, w których ukrywają się kobiety i dzieci, zabijając i trwale okaleczając ich życie".
Anna Ivanenko
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz