wtorek, 29 grudnia 2015

Z nitki i kordonka - Teresa Pięcek, Elżbieta Kowalska

Hej!
Kilka lat temu Babcia podarowała mi kilka swoich książek o robótkach ręcznych. Dzisiaj chcę Wam pokazać pozycję "Z nitki i kordonka" autorstwa Teresy Pięcek i Elżbiety Kowalskiej. Książka jest z 1988 roku i wiem, że niektórych takie stare książki przerażają, bo brakuje w nich kolorowych zdjęć i schematów. Mnie to nie przeszkadza i mam w biblioteczce sporo starych książek robótkowych. Co więcej, ciągle jakieś dokupuję albo dostaję od Mamci. Ta przypadła mi do gustu ze względu na bardzo proste opisy.  Zapraszam na krótką recenzję :)

Informacje o książce:
"Z nitki i kordonka" - Teresa Pięcek, Elżbieta Kowalska
Wydawnictwo Watra
Warszawa 1988, wyd. I
107 stron

Na początku jest krótka szkoła szydełkowania krok po kroku:

 Każdy model jest opatrzony zdjęciem, opisem i jednokolorowym schematem:

Oprócz chusteczek, w książce znajdziemy też kołnierzyki:

A także serwetki:

Pozycja ma dwie części. Pierwsza jest o szydełkowaniu, druga natomiast o robieniu na drutach. Standardowo rozpoczyna się krótką szkołą:

W tej części również znajdziemy pomysły na chusteczki, serwetki oraz kołnierzyki:

Oprócz tego, jest rozdział poświęcony pracy na widełkach. Na samym końcu jest coś o wykończaniu koronek oraz serwetek:

Polecam tę książkę osobom, które lubią pracować z kordonkiem. Jest tu naprawdę sporo pięknych modeli, opisy są jasne, a do tego każda praca jest ze schematem. Książkę możecie znaleźć na Allegro (ok. 10 zł z przesyłką).

Macie tę książkę? Polecacie coś fajnego o robótkach? :)

5 komentarzy:

 1. Przydałaby mi się taka książka, bo może bym dzięki niej zaczęła szydełkować.
  Pozdrawiam ciepło !

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam sporo starych książek i lubię do nich zaglądać. Bardzo podoba mi się ta serwetka (model 29). Widziałam dywaniki sznurkowe robione na podstawie tego (albo bardzo podobnego) wzoru.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. jejku jejku, piękna książką :) Też mam starą książkę o drutach i szydełku od mamci :) z niej uczyłam się na początku. Bardzo sobie cenię takie rzeczy, zwłaszcza, że teraz ciężko znaleźć schematy na niektóre stare koronki, a piękne są :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej książki, a bardzo zainteresowała mnie ta część dotycząca widełek. Moja Babcia kiedyś na nich robiła, ale niestety nie nauczyła mnie bo dobrze już nie pamiętała. Muszę poszukać na Allegro, może uda mi się ją kupić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam kołnierzyki :) Trochę takich starych książek mam, ale tej chyba nie.

  OdpowiedzUsuń