środa, 17 lipca 2019

Co zrobić z pustym zeszytem? | 42 pomysły na pusty zeszyt

Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
Hej!
Uwielbiam zeszyty w ładnych okładkach i mam to po Mamie, która również lubi ładne okładki zeszytów. Zdarza nam się kupić zeszyt, bo fajnie wygląda :D Nie zawsze oczywiście był nam niezbędny, ale to nie przeszkadzało, bo kolekcja nie była zbyt duża. Wiadomo, że gdy była potrzeba, to po prostu coś się z nim robiło. Pusty zeszyt daje nieograniczone możliwości i dzisiaj przedstawię pomysły na jego wykorzystanie. Zapraszam!

Jak wykorzystać pusty zeszyt?


1. Notatnik
Zeszyt idealnie sprawdzi się jako notatnik, który będzie pod ręką. Posłuży do zapisania myśli, pomysłów, jakiegoś cytatu, rzeczy do kupienia, śmiesznego dowcipu czy czegokolwiek innego. Ja kilkanaście lat temu miałam taki notatnik przy kompie, zapisywałam tam różne rzeczy i fajnie czasami go przejrzeć :D Widzę, co mnie wtedy interesowało, bawiło i co siedziało w głowie :D

2. Pamiętnik
Pisałam pamiętniki kilka lat. Kiedyś się w sobie zbiorę i je przeczytam, jest naprawdę sporo zapisków :D Pamiętnik to naprawdę super sprawa. Pisane na bieżąco, po paru latach przypomną o fajnych (i tych złych) chwilach, o wydarzeniach, jakie miały miejsce, pierwszej miłości itd.

3. Junk journal
Stworzenie dziennika z rzeczy już niepotrzebnych będzie fajną zabawą dla wszystkich, w szczególności dusz artystycznych. Więcej o junk journal tutaj.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt

4. Dziennik artystyczny
To również dobry pomysł dla dusz artystycznych. Można w nim puścić wodze fantazji i malować, rysować, coś przyklejać, pisać itd. Codzienne wyrażanie siebie w tak kreatywny sposób będzie miało same plusy. Ogromną ilość inspiracji znajdziecie na Pinterest - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę art journal.

5. Szkicownik
Pusty zeszyt, zwłaszcza gładki, idealnie nada się jako szkicownik. Może w takim zeszycie nie ma super papieru jak w klasycznych szkicownikach, ale jest to przynajmniej tania opcja.

6. Dziennik podróżniczy
Zapiski z podróży, zwłaszcza na gorąco, przypomną nam o wspaniałych chwilach, nowych miejscach, innych krajach i kulturach. A kto wie, może zachęcą do napisania książki o swoich podróżach?

7. Cytatownik
W pustym zeszycie można zapisać ulubione cytaty z książek, filmów, piosenek, radia czy telewizji.

8. Zeszyt Dobrych Myśli
Ten punkt łączy się poniekąd z tym poprzednim, ale w tym zeszycie goszczą tylko pozytywne cytaty.  Więcej o Zeszycie Dobrych myśli pisałam tutaj.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt

9. Zeszyt poetycki
Tu opcje są dwie - można puścić wodze fantazji i pisać własne wiersze, a można zbierać poezje innych autorów. Kto wie, może za jakiś czas czeka nas kariera poety?
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
10. Zeszyt pisarski
Jeśli nie przepadamy za poezją, można pokusić się o pisanie opowiadań, nowel czy nawet powieści. Zdaję sobie sprawę, że może na komputerze pracuje się lepiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to w pustym zeszycie :) Po prostu co kto lubi.

11. Ekspresywne pisanie
Ekspresywne pisanie to wspaniałe narzędzie do poznania siebie i do tego działa terapeutycznie. Pusty zeszyt idealnie się do tego nada. A więcej o tym przeczytacie np. na Obcasypodlasia oraz u Moniki Kliber.

12. Śpiewnik
Wiem, że w internecie są niemal wszystkie teksty piosenek, ale nic nie szkodzi, by mieć zeszyt ze swoimi ulubionymi. Ja kiedyś takowy prowadziłam, fajna pamiątka. No i można sobie zobaczyć, co się lubiło x lat temu :)

13. Zeszyt ciekawostek
W pustym zeszycie można też wpisywać lub wklejać ciekawostki, dane statystyczne, wyniki sond itp. Po paru latach można zweryfikować, co się zmieniło.

14. Zeszyt przyjemności
W złych chwilach bardzo często zapominamy, co sprawia przyjemność i jak szybko poprawić nastrój. Najlepiej więc zapisywać sobie wszystkie rzeczy, które w jakimś stopniu poprawiają humor. Można też wklejać zabawne obrazki albo zdjęcia zwierząt.

15. Adresownik
W dzisiejszych czasach wszystkie numery czy adresy zapisujemy głównie w telefonie. Adresownik będzie dobrym pomocnikiem, gdy z pamięci urządzenia znikną wszystkie ważne dane.

16. Wycinanki i kolaże
To dobra opcja dla kreatywnych albo dla tych, którzy się nudzą. Wystarczy powycinać np. zdjęcia z gazet czy ulotek i porobić różnego rodzaju kolaże. Albo wyciąć słowa i poukładać wierszyki. Pełne pole do popisu i naprawdę świetna zabawa.

17. Zeszyt inspiracji
Do zeszytu można wklejać różne zdjęcia czy obrazki z gazet, które nas inspirują. Przydadzą się w chwilach braku weny - nawet jeśli do głowy nie wpadnie żaden pomysł, to chociaż nacieszą oko.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
18. Zeszyt pomysłów
Ten punkt wiąże się z poprzednim, ale w tym przypadku zeszyt posłuży do spisywania czy rysowania własnych pomysłów na różne rzeczy, np. DIY, rękodzieło, prezentację czy wystąpienie. Albo wpis na blogu.

19. Mapy myśli
Mapy myśli to moje ulubione narzędzie do notowania. Robię tak notatki z książek, webinarów czy szkoleń, ale też spisuję w taki sposób pomysły na posty na blogu. Pusty zeszyt będzie do tego idealny.

20. Album na zdjęcia
W sklepach jest oczywiście ogromny wybór albumów na zdjęcia, ale można takowy zrobić w zeszycie, bo dlaczego nie? Da to nieograniczone pole do wyzwolenia kreatywności, bo przecież można sobie te strony ładnie ozdobić, coś dopisać, ponaklejać. Fajna opcja na foto książkę DIY.

21. Przepiśnik
W pustym zeszycie jest ogrom miejsca, które można wykorzystać na wpisywanie przepisów na potrawy, drinki, desery, a także na domowe kosmetyki.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt

22. Planner / Kalendarz / Bullet journal
Jeśli żaden kalendarz dostępny w sklepach nie spełnia naszych oczekiwań, to najlepiej zrobić go samemu. Będzie idealny i dopasowany do indywidualnych upodobań, a dodatkowo jedyny w swoim rodzaju.

23. Dietownik
Moda na bycie fit nie przemija, więc dobrym pomysłem będzie prowadzenie dzienniczka, co danego dnia się zjadło. Czarno na białym zobaczymy, czy trzymamy dietę, a w przypadku problemów z żołądkiem łatwo sprawdzimy, co mogło zaszkodzić.

24. Zeszyt treningów
W takim zeszycie można zapisywać pomysły na treningi ciała, ale także umysłu. Ciała nie można zaniedbywać, ale należy pamiętać, że mózg też jest ważny.

25. Zdrowotnik
Dbanie o zdrowie także jest w modzie, więc warto założyć zeszyt, gdzie będziemy wpisywać np. ciśnienie, samopoczucie, temperaturę, przyjęte leki, przebyte zabiegi a także wklejać wyniki badań. Dodatkowo można zrobić sobie kalendarz badań oraz bazę lekarzy.

26. Zeszyt prawdy / złote myśli
To opcja dla młodszych osób. Swego czasu u mnie w szkole hitem były tak zwane złote myśli. Nie chodzi tu o cytaty, ale o zeszyt z pytaniami, który dawało się znajomym do uzupełnienia. Jakie pytania można było tam znaleźć? Ano różne. Na początku oczywiście imię nazwisko, datę urodzin, adres, telefon czy numer gadu-gadu. A dalej to hulaj dusza, piekła nie ma :D Na przykład: ulubiony piosenkarz, film, książka, kabaret, motto życiowe, ulubiona lekcja, wymarzone miejsce na randkę. W moim zeszycie prawdy (nazwa złote myśli mi nie pasowała, więc tak nazwałam to dzieło) było aż 106 pytań. Jest tam kilka wpisów znajomych (mój także) i zamierzam to sobie poczytać.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt

27. Rzeczy do zrobienia przed śmiercią
Ostatnio takie listy są bardzo popularne. Zamiast na zwykłej kartce, można przygotować to sobie w zeszycie. Lista może mieć nieograniczoną ilość punktów. Gdy coś zrealizujemy, wykreślamy.

28. Pomysły na ogród
Idealny pomysł dla ogrodników i pasjonatów. Można sobie rozrysować plan ogrodu wraz z roślinami, wypisać daty wysiewów, wymarzone rośliny, fazy księżyca (jeśli jesteśmy fanami siewów zgodnie z fazami), co kiedy nawozić itp.

29. Afirmacje
Pozytywne twierdzenia mają moc. Dlaczego by ich nie zapisać? Będą źródłem wiedzy do powtarzania.

30. Rozwojownik
Pusty zeszyt nada się także do rozwoju osobistego, na przykład do ćwiczeń rozwojowych. Fajne zadania ma Ania Maluje.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
31. Dziennik wdzięczności
Ćwiczenie wdzięczności może podnieść jakość życia i pomóc w życiu. Warto coś takiego prowadzić. Ja w każdym razie polecam - w złych momentach czytanie takiego dziennika bardzo pomaga.

32. Dziennik sukcesów
Mało jest osób, które widzą swoje sukcesy, chociażby najdrobniejsze. Większość popada w pesymizm i nie dostrzega niczego pozytywnego. A sukcesy warto notować! Podobnie jak dziennik wdzięczności, pomoże w gorszych chwilach.

33. Zielnik
Rośliny lecznicze mają w sobie dużo dobrego. Fajnym pomysłem jest prowadzenie zielnika i zapisywanie właściwości ziół. Można też wklejać zasuszone rośliny, rysować je albo po prostu wklejać ich zdjęcia.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
34. Listownik
Pisanie listów jest coraz mniej popularne, ale dlaczego by nie wrócić do tego? Można pisać do samego siebie (np. list do siebie w wieku 13 lat), do swojej miłości, do utraconego przyjaciela.

35. Zeszyt wydatków
Domowy budżet czasami przyprawia o zawrót głowy. W zeszycie będzie łatwiej zapanować nad tym wszystkim i zaplanować wydatki.

36. Ratownik
Zeszyt ratunkowy przyda się każdemu. Można w nim umieścić ważne numery telefonów, np. do hydraulika, poradniki np. dotyczące poradzenia sobie z pryszczem, mszycami czy w przypadku jakiejś awarii.

37. Ważne notatki
Pusty zeszyt posłuży także do zbierania ważnych notatek, np. dat urodzin członków rodziny (dalszej i bliższej, jak mamy kłopoty z zapamiętaniem), czego koniecznie nie podawać cioci Krysi na przyjęciu, albo co ostatnio podarowaliśmy bliskim na urodziny (by się nie powtarzać).

37. Kaligrafownik
Sztuka pięknego pisania znowu jest na topie, a zeszyt może się przydać zwłaszcza na początku.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
38. Próbnik kolorów
Ta opcja będzie bardzo dobra dla osób tworzących. W pustym zeszycie można testować połączenia kolorów albo tworzyć własne palety barw.

39. Brudnopis
W pustym zeszycie można po prostu mazać, gdy chce się sprawdzić długopis lub mazak.

40. Sennik
Jeśli ktoś lubi zagłębiać się w znaczenia snów, świetnym pomysłem będzie prowadzenie własnego sennika.

41. Słowniczek
Na naukę nigdy nie jest za późno. Pusty zeszyt posłuży świetnie jako zeszyt na słówka. I nie muszą to być słówka z języka obcego - można pokusić się o zapisywanie nieznanych słów z ojczystego języka.

42. Etui na tablet
Ostatni pomysł co prawda jest związany głównie z okładką, no ale to też wykorzystanie zeszytu :D Instrukcję znajdziecie tutaj.
Co zrobić z pustym zeszytem? 42 pomysły na pusty zeszyt
I to wszystkie moje propozycje na wykorzystanie pustego zeszytu. Jakie są Wasze pomysły? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz