Spotkanie z Kulturą Węgierską to artystyczny projekt mający na celu propagowanie kultury węgierskiej w Lublinie. W tym roku odbywa się trzecia edycja tego wydarzenia. Spotkania z Kulturą Węgierską to koncerty, pokazy filmów, a także wystawy. Ja dzisiaj pokażę na blogu wystawę plakatów Krzysztofa Duckiego z Budapesztu - prezesa Węgierskiego Towarzystwa Plakatu, wykładowcy, współpracownika Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, a przede wszystkim uznanego artysty. Urodził się w 1957 roku w Warszawie, natomiast od 1982 roku mieszka w Budapeszcie, dokąd wyjechał po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Artysta poprzez sztukę pomaga Polakom i Węgrom się komunikować i to właśnie traktuje jako swoją życiową misję.
W Cichych Kątach w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oglądać można "Rozmówki polsko-węgierskie", czyli serię plakatów Krzysztofa Duckiego, które przedstawiają osoby zasłużone w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w czasie II wojny światowej. Na plakatach znajdują się także dawne fotografie oraz teksty autorstwa Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech.O plakatach Krzysztofa Duckiego tak mówi dr hab. Gábor Lagzi (dyrektor Instytut Liszta):
"Pamiętam jeszcze z dzieciństwa takie małe książeczki, które nosiły tytuł „Rozmówki polsko-węgierskie”. To oczywiście były jakieś podręczniki do nauki języka, ale patrząc dziś na plakaty Krzysztofa Duckiego nasunęła mi się taka myśl, że my, Polacy i Węgrzy, cały czas prowadzimy ze sobą jakieś rozmowy. Oczywiście nasze „wstrętne” języki nie ułatwiają tych rozmów, ale i tak ten dialog wychodzi nam dosyć dobrze".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz