czwartek, 28 maja 2020

Ocet cytrusowy DIY

Ocet cytrusowy DIY do sprzątania
Dzisiaj mam dla Was przepis na uniwersalny środek do sprzątania, który zrobicie w domu. Ocet cytrusowy sprawdzi się u każdego i do tego jest niedrogi. Będzie doskonały jako po prostu uniwersalny płyn do sprzątania i płyn do mycia podłóg. Więcej o eko sprzątaniu przeczytacie tutaj.

Co będzie potrzebne?
-skórki cytrusów 
-ocet spirytusowy 10%
Ocet cytrusowy DIY do sprzątania
Wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy pokroić skórki cytrusowe (u mnie akurat po cytrynie, ale po innych cytrusach również będą dobrze), wrzucić do słoika i zalać octem. Nie podaję tu proporcji, bo to wszystko zależy od tego, ile mamy skórek. Chodzi o to, by skórki były cały czas zanurzone w occie. 
Ocet cytrusowy DIY do sprzątania
Słoik zakręcamy i odstawiamy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość :)
Ocet cytrusowy DIY do sprzątania
Trzeba poczekać, aż mikstura zmieni kolor na ciemniejszy, a ocet przejdzie nieco zapachem cytrusa. Wiadomo, że wciąż będzie czuć ocet. Tutaj mój ocet po ponad 3 tygodniach stania. Można ten proces nieco przedłużyć, ale jak widać, ten jest już ok.
Ocet cytrusowy DIY do sprzątania
Ostatni krok to przefiltrowanie octu i przelanie do butelki ze spryskiwaczem (jeśli ma być to uniwersalny środek do sprzątania). Polecam go rozcieńczyć, ja zazwyczaj mieszam go z wodą 1:1, bo sam ocet jest zbyt mocny. A gdy chcemy, by był płynem do mycia podłóg, przelewamy do butelki, a potem rozcieńczamy w wiadrze z dużą ilością wody.
Ocet cytrusowy DIY do sprzątania
Bardzo cenię sobie taki ocet w domu, jest naprawdę świetny do sprzątania. Polecam wypróbować, może i u Was się sprawdzi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz